Zatím není známo oficiální datum, kdy přesně v letošním roce uvidíme Apple Watch 2. A ačkoliv to pravděpodobně bude později, tak již 15. března je další velká Apple konference a my stále tak trochu doufáme, že tam Cupertino tu druhou generaci ukáže.

Ceny původních Apple Watch už ostatně začínají razantně klesat, aby se tak uvolnila cesta právě pro nové Apple Watch S – nebo jakkoliv je Apple nazve.

A jistě, nový hardware by byl super (třeba kruhová varianta, jako u Samsung Gear S2 a Moto 360?), ale my máme velká očekávání hlavně na aktualizovaný software. V úplně prvním systému watchOS scházela nějaká lepší funkcionalita, kdy aplikace byly pouze rozšířeními z iOS a ne zcela nativními zážitky.

Apple se na to pokusil zareagovat vydáním watchOS 2, který byl znatelně lepší a podporoval nativní aplikace, více vzhledů ciferníků a dokonce i přehrávání maličkých videí. Stále ale chybí nějaká speciální funkce, ze které by nám opravdu spadla čelist.

Zatímco odpočítáváme poslední dny do příští Apple konference, pojďme se podívat, co bychom rádi viděli u chystaného watchOS 3.

Nevázaný (untethered) systém

Toto je dlouhodobý cíl, protože většina dnešních nositelných zařízení stále funguje na bázi spojení s telefonem. Nicméně již v březnu příjdou takové Gear S2 Classic, a to jako zcela první se zabudovanou eSIM technologií – tu si můžete naprogramovat na jakoukoliv síť chcete.

Jedná se o výsledek kolaborace mezi největšími technologickými giganty, včetně Samsungu, Qualcommu, Microsoftu a samozřejmě i Applu.

eSIM už nyní podporují všichni známí poskytovatelé: AT&T, CK Hutchison, Deutsche Telekom, Etisalat, EE, NTT DOCOMO, Orange, Rogers, Sprint, Telefónica, Verizon, Vodafone a další.

Podstatou této technologie je, nejen to, že s ní nositelná zařízení budou moci být tenčí a lehčí, ale také to, že si uživatelé budou moci „přenášet“ jednu SIMku a jeden internet přes několik různých zařízení naráz.

Apple Watch jsou již teď jedny z nejprodávanějších chytrých hodinek na trhu – pokud by chystaný operační systém watchOS 3 umožnil využití eSIM technologie, s tím, že by zároveň nebyl vázaný pouze na určité sítě, to by bylo jednoduše skvělé!

Lepší výkon a výdrž baterieaw-battery-1455864245-4BqP-column-width-inline

Dostatečná životnost baterie je dnes snad největší překážkou oboru nositelných zařízení, kterou zatím ani Apple nedokázal zdolat.

A zatímco Qualcomm nedávno představil nový čip pro Android Wear hodinky, jež by měl výdrž navýšit, tak Apple se nadále drží své vlastní řady procesorů.

Pokud by se následovalo kroků právě zmíněného Qualcommu a čip by se ztenčil, uvolnilo by se tak více místa pro baterii, aniž by jakkoliv ubylo na výkonu.

Také OS by bylo omnoho lepší a poskytlo by více místa například pro data aplikací. Momentálně je u aplikací nechutně dlouhá načítací doba a celkově nejsou zrovna plynulé. To je pro hodinky za takovou cenu nepřípustné.

3D Touch

apple-watch-hero-1455864669-2VE4-column-width-inlineiOS 9 přineslo uživatelům iPhone novou funkci „Peek and Pop“, která umožňuje nahlížení do obsahu a konání jednoduchých úkonů, aniž bychom museli cokoliv skutečně na telefonu otvírat.

Například, příjde-li Vám email, tak jemným dotekem do něj můžete nahlédnout a pokud jej chcete otevřít, stačí přitlačit na displej o trochu více.

Zřejmě by bylo obtížné, realizovat tuto funkci na tak malém displeji, jako mají Apple Watch. Zároveň by muselo jít o zcela nové Apple Watch, protože by pro implementaci bylo potřeba nového hardwaru i softwaru. Stále by to ale bylo zajímavé, vidět obdobnou funkci na těchto hodinkách.

Vlastní funkčnost tlačítek

Měli byste mít možnost, vybrat si, co boční tlačítko dělá. Jasně, Digitální korunka je již vázaná na přibližování, oddalování a otevírání aplikací, ale klasické boční tlačítko nemá v podstatě žádnou užitečnou funkci.

Více gest

Nedávná aktualizace Android Wear Marshmallow přinesla nové funkce, zaměřené na hlasové povely a gesta.

Zato gesta u Apple Watch nejsou zrovna velkou součástí interakce s hodinkami, alespoň co se týče watchOS 2. Můžete zakrýt ciferník, aby jste hodinky umlčeli nebo švihnout zápěstím, aby se zobrazil aktuální čas. O zbytek se stará převážně Digitální korunka.

Jednou z nejužitečnějších funkcí u Android Wear je procházení notifikací pomocí pohybů zápěstím – pokud by Apple dokázal vymyslet na watchOS 3 něco podobného, mohli bychom se  dočkat hands-free hodinek.

Rychlejší Sirisiri-1455865064-2WK9-column-width-inline

Budeme-li se bavit o hlasových povelech, tak Siri by se mohla dočkat jistého zlepšení také. AI se zdá být na hodinkách příliš pomalé a někdy Vám ani přesně nerozumí.

Lepší Workouts aplikace

Vlastní cvičící aplikace od Applu dokáže jen stěží držet krok se všemi těmi ostatními fitness aplikacemi, které si dnes můžete stáhnout.

K tomu není v Apple Watch žádná GPS, takže své běhy zrovna moc dobře nezaznamenáte. Jedinou možností je běhat společně s iPhonem v kapse, což ale není zcela vhodné řešení tohoto problému.

Pokud jde o přesnost a sledování, tak to obecně nejsou zrovna nejsilnější stránky těchto hodinek. Naše testování ostatně ukázalo, že jsme spálili 600 kalorií, aniž bychom reálně vykázali jakoukoliv větší fyzickou aktivitu.

Otevřené SDK pro vzhledy ciferníkůaw-face-1455864288-B3EP-column-width-inline

Pro Android Wear je k dispozici nespočet různých vzhledů ciferníků. Také Pebble a Samsung dávají na výběr. Tak proč ne Apple?

V poslední aktualizaci se sice objevilo pár nových vzhledů a možností úprav, ale uvolnění veřejného vývojařského kitu by bylo omnoho lepší.

Nicméně Softpedia si myslí, že Apple nedávno najímal nové softwarové inženýry právě pro práci na rozšíření nabídky vzhledů. Takže se snad v blízké době dočkáme něčeho nového alespoň z ruk Applu samotného.

Zahrnutí Poznámek a dalších základních aplikací

Zatímco většina základních aplikací je na iPhone považována za nežádoucí, tak u watchOS 3 by jsme je uvítali.

Nyní na hodinkách schází hlavně Poznámky a Hlasové záznamy. S něčím už sice přišly třetí strany, ale oficiálně od Applu zatím nic.

zdroj: wareable.com