Pro většinu z nás je funkce měření srdečního tepu na našich zařízeních spíše jen takovou extra záležitostí, jež slouží pro nadšence a ty s aktivním životním stylem. Pro 17-ti letého studenta jménem Paul Houle Jr., který pochází z Cape Cod, však tato funkce znamenala záchranu jeho života. Monitor srdečního tepu na jeho nedávno zakoupených Apple Watch ho totiž informoval, že s jeho tepovou frekvencí něco není v pořádku. Naštěstí to nebral jen jako vadu senzoru a šel za svým trenérem a školní ošetřovatelkou. Ti mu problémový tep potvrdili a spěchali s ním do nemocnice, aby mu tak zachránili život.

Dříve v ten osudný den si Houle se svými Apple Watch změřil tep, kdy mu vyšly běžné hodnoty, pohybující se okolo 70 úderů za minutu. Následně absolvoval dva fotbalové tréninky, z čehož mu vzešlo očekávaných 145 úderů za minutu. Na tom by nebylo nic divného. Jenže už byl večer, uběhlo několik hodin od poslední fyzické aktivity, a tep stále neklesal, zatímco Houle začínal pociťovat nepříjemnou bolest v zádech. Zmínil se s tím hlavnímu trenérovi Brianu Torresovi, který tepovou frekvenci změřil manuálně a stav potvrdil. Trenér společně se školní sestrou pak ihned vzal kluka do nemocnice.

Zde mu diagnostikovali rhabdomyolýzu, stav, při kterém dochází k rychlému rozkladu svalové tkáně. Tkáň je následně uvolňována do krevního oběhu i s látkami, jako myoglobin. Takové látky jsou škodlivé pro ledviny, srdce a játra, a mohou způsobit jejich selhání. Houle tedy prožíval bolest zad, protože jeho ledviny nebyly schopny, zbavit se nepotřebného odpadu a moči – a to díky proteinu z myoglobinu. V extremních případech mohou svaly zcela odumřít, což by vedlo k následné amputaci. A pokud by Houle své situaci nevěnoval žádnou pozornost a šel by další den trénovat, pravděpodobně by zemřel.

Nevyzdvihujeme tímto Apple Watch nebo jakékoliv jiné spotřebitelské zařízení se snímačem tepu, jakožto náhradu za skutečný lékařský nástroj nebo profesionální diagnózu. Je však třeba uznat, že v tomto případě byly Apple Watch velmi nápomocné k tomu, aby si byl chlapec vědom svého závažného stavu. Nositelná zařízení dnešní doby se tedy očividně mohou hodit k pravidelnému ověřování našeho zdraví, ale v případě jakýchkoliv pochybností se vždy vyplatí, poradit se s zdravotnickým personálem.

zdroj: slashgear.com