bybNcitZiDzrscjbcdn_AtjA50XdWJME_ptpgaOpdZ0Přiznejme si to – všichni máme občas problémy s prokrastinací. Mnoho lidí se s tím ale snaží bojovat, a to třeba tak, že si mezi úkoly udělají nějaký systém a řád. Tuto funkci dnes již samozřejmě plní i mnoho takzvaných „gtd“ mobilních aplikací, mezi kterými je i Focus od českého vývojaře Petra Le.

1. Co odlišuje Focus od mnoha jiných „get-things-done“ aplikací?

Snažil jsem se aby aplikace byla co nejjednodušší, kvůli čemuž neobsahuje funkce pro náročné uživatele, jako nabízí třeba aplikace Things či Todoist. Během návrhu jsem se snažil najít optimální systém pro správu úkolů, který by pomohl zorganizovat den a zvýšit produktivitu. Jeden takový jsem našel, označovaný jako kanban. Princip systému spočívá ve vytvoření třech sloupců, kde do levého sloupce nalepím papírky s úkoly, které je potřeba splnit. Z levého sloupce přesunu do prostředního úkol, na kterém budu nyní pracovat. Do pravého potom přesouvám ty, které jsem již splnil.

Snímek obrazovky 2015-10-15 v 17.22.54Ilustrace kanban systému

Focus tedy funguje také na principu třech sloupců. V levém žlutém sloupci se nacházejí naplánové úkoly. V prostředním modrém sloupci jsou dnešní úkoly, které můžu jednoduchým gestem odložit (přesunout do žlutého sloupce) nebo označit jako již splněné, čímž je přesunu do pravého zeleného sloupce, kde najdu splněné úkoly za poslední týden.

Aplikace má navíc červený sloupec pro opakující se úkoly. U úkolu tedy stačí, nastavit si den v týdnu a čas, kdy se má úkol vytvořit. Toto vylepšení ušetří psaní úkolů a může zároveň pomoci při vytváření návyků. V praxi to funguje tak, že vytvořím položku „jít běhat“, u které nastavím dny: středa a pátek. Jakmile potom bude středa nebo pátek, aplikace za mě vytvoří položku jít běhat do modrého sloupce. Pokud se náhodou v pondělí rozhodnu, že si zaběhám, nemusím vytvářet nový úkol s názvem jít běhat. Opět stačí jednoduchým gestem nakopírovat úkol z červeného sloupce do modrého.

Podle zpětné vazby uživatelů je Focus spojením Clear (aplikace pro management seznamů úkolu) a Mailboxu (aplikace pro správu emailů).

Snímek obrazovky 2015-10-15 v 17.23.02 2Snímek obrazovky 2015-10-15 v 17.23.02 3

2. Odkud pochází tvá inspirace ke tvorbě této appky a jak jsi se dostal k programování jako takovému?

Především jsem čerpal ze svých zkušeností, neboť Focus nebyla první aplikace, která mi pomáhala s úkoly. K samotnému programování (kódování) jsem se dostal ve 13 letech, kdy jsem se seznamoval s vytvářením webových stránek. Během dalších let jsem své znalosti prohluboval a začal psát weby i na zakázku. Na střední škole jsem měl úspěch na soutěži JuniorInternet s webem poslepu, který pomáhal s učením psaní všemi deseti. Díky vítězství jsem dostal šanci spolupracovat s firmou Abdoc, projektem Mimoškolu.cz a dalšími lienty.Snímek obrazovky 2015-10-15 v 17.23.02

Na konci druhého ročníku střední školy jsem se začal zajímat o vývoj pro iOS zařízení. Během následujících měsíců jsem pracoval na prototypech to-do aplikací. Na konci třetího ročníku jsem měl finální verzi Focus aplikace, která je nyní v aktualizované verzi na App Storu. Apple jí dokonce zařadil mezi úspěšné aplikace v sekci Produktivita > Organizujte svůj čas v několika desítkách zemí po celém světe.

3. Jaké máš zkušenosti (pozitivní, negativní) s vývojem pro iOS a watchOS? Narazil jsi v průběhu na nějakou překážku?

S vývojem jsem spokojen, nový programovací jazyk Swift je parádní a naučit se vyvíjet jednoduché aplikace pro iOS zařízení je otázkou pár měsíců, pro watchOS dokonce několika dnů či týdnů.

4. Jak se aplikaci prozatím daří?

Kvůli velké konkurenci si aplikaci nestahují statisíce lidí, nicméně každý den jde o 1-2 stažení. Aplikaci jsem vytvářel predevším pro sebe.

5. A z jaké části se na tom podílí rozšíření pro Apple Watch?

Verze pro iOS 8.2 v sobě sice rozšíření pro hodinky měla, ale aby aplikace běžela i na iOS 8.0, musel jsem rozšíření dočasně odstranit.

6. Chystáš v blízké době nějakou aktualizaci, případně rovnou nějaký nový projekt?

V blízké době se tedy budu snažit přidat aktualizované rozšíření pro Apple Watch a českou lokalizaci. Chtěl jsem pracovat i na verzi pro iPad a Mac, ale tento rok budu maturovat, takže svojí pozornost musím věnovat více škole.

7. A nakonec, protože jsme magazín o chytrých hodinkách – tvůj pohled na sféru chytrých hodinek a nositelných zařízení celkově?

Měl jsem tu možnost mít na sobě pár dní Apple Watch. Velmi se mi zalíbil systém notifikací a měření srdečního tepu. Nejvíce se mi líbilo upozornění, které mi přijde, když příliš dlouho sedím na místě a měl bych se projít. Většinu času trávim u počítače, takže mi takové upozornění přijde užitečné.

Pokud máte problémy s prokrastinací také, můžete si stáhnout Petrovu aplikaci v App Store.