Z testů provedených UK’s Transport Research Laboratory vyplývá, že reakce řidičů při krizových situacích trvá mnohem déle po čtení zprávy na chytrých hodinkách, než na chytrém telefonu.

Paul Singh, blogger na Huffington Post a CEO společnosti SafeWitness, zabývající se automobilovou bezpečností, usiloval o to, aby bylo užívání Apple Watch při řízení úplně zakázáno. Stejně jako bylo již dřívě zakázáno i užívání Google Glass během řízení vozidla.

Můžeme ale říci, že se ve studii TRL nejednalo o testy ve skutečném měřítku, a nebyly zveřejněny ani žádné informace ohledně konkrétních značek testovaných hodinek. Bylo pouze uvedeno, že se v testování nenacházely Apple Watch.

Průměrná doba odezvy řidičů při používání chytrých hodinek byla 2,52 sekundy, tedy o více než 1,85 sekundy, než při používání chytrého telefonu. Pro upřesnění: čas u chytrého telefonu byl měřen při použití v ruce, tzn. nebylo použito hands-free.

Chytré hodinky užité při testech umožňují všechny minimálně čtení zpráv na obrazovce. Díky stejné funkci bylo ve Velké Británii od roku 2003 zakázáno používání chytrých telefonů za volantem. V budoucnosti bude samozřejmě možné připojení za pomocí hands-free hlasového ovládání, ať už pomocí chytrých hodinek, chytrých telefonů nebo auta samotného.

Již existují aplikace jako Hyundai’s Blue Link pro Android Wear využívající hlasové ovládání například pro zamknutí a odemknutí auta, aktivaci klaksonu a blikání světel.

Mým osobním názorem je, že bychom zřejmě všichni rádi viděli spíše hlasové ovládání, namísto úplného zákazu používání těchto chytrých zařízení během řízení.

zdroj: www.wareable.com