Omate Racer jsou jedny z těch obtížnějších, co se týče zařazení. Byly vyrobeny ve stáji, která nám v roce 2013 přinesla chytré hodinky TrueSmart a později, v roce 2014, i stylové duo Omate X a Lutetia. Racer jsou dalším číslem New Yorské společnosti, nesouc zaměření na masy mužů, jež ještě nevkročili do vod nositelných zařízení.
Zatímco nemají takové množství funkcí, jako jejich Androidí rivalové, stále se jedná o rozsáhlejší mobilní zařízení, než jsou fitness kousky od Mondaine a Withings.
V porovnání s konkurencí jsou tyto hodinky za cenu 7 499,- Kč dosti výhodné, ale co jejich funkcionalita? Pojďme se na to podívat.
Vzhled a stavba
Omate Racer obsahují křivky podobné kouskům, jako jsou Casio G-Shock nebo Tissot PRC200. Jedná se o sportovně vypadající, svalnaté 48 x 48 mm hodinky.
Je zde jedno aktivní tlačítko – jež slouží, jako zpětné tlačítko, aktivátor podsvícení a přepínač úsporného režimu – zbylých pět je pouze na okrasu. Ostatně, většina věcí na hodinkách je stejně ovládána pomocí dotykového displeje.
Dojem by někomu mohly kazit snadno viditelné šrouby na obou stranách zařízení. Omate mělo v tomto případě přistoupit spíše k tmavým šroubům, které by nebyly tak výrazné. Přesto mají hodinky vcelku decentní design a velmi komfortní 22mm gumový pásek.
Displej
1,22-palcový kapacitní dotykový displej zvládá svou práci více než dobře. Rozlišení je slušných 320 x 320 a barvy nevypadají nejhůře. Taková zlatá střední cesta. Kvalitu pak znatelně zlepšuje příslušné podsvícení.
S dotykovou vrstvou není jediný problém. S okamžitou odezvou tak můžete scrollovat několika dostupnými funkcemi, včetně nastavení.
Celkově funguje tento kruhový návrh displeje hodinek bezchybně, nicméně musíme podotknout, že v průběhu jsme narazili na některé obrazovky (zvláště menu nastavení), které „krvácely“ přes hrany, což je ovšem očividná chyba softwaru.
Funkce
Vše běží na speciálním operačním systému zvaném Nucleus, přičemž podstatou pak je, udržet věci jednoduchými, jak to jen jde. A v tomto Racer zvítězily na plné čáře.
Sdělují Vám čas – s nabídkou až osmi různých ciferníků; ukazují již klasické statistiky o ušlých krocích a poté také širokou škálu notifikací z telefonu (které fungují perfektně s iOS i Androidem).
Tyto notifikace nejsou limitovány jen na SMS, emaily a kalendářní připomínky, jak to často vídáme u ostatních. Dalo by se říci, že celý Váš „telefonní život“ můžete přenést na Racer, a to jednoduše, za použití Bluetooth. Ve skutečnosti je v tomto případě velmi těžké, zúžit svůj výběr jen na to nejdůležitější – při prvotním nastavování Vám zabrní hodinky snad minimálně 150-krát, než bude hotovo.
Jakmile se Vám ale povede zkrotit výběr a vše nastavit, je to už mnohem příjemnější záležitost a notifikace se od té doby ozvou jen tehdy, bude-li se něco opravdu dít. Občas se sice stane, že obdržíte jednu zprávu dvakrát, ale nikdo přeci není bez chyb.
Kromě notifikací můžete využít Racer také k vzdálenému ovládání hudby na telefonu, konkrétně přepínání mezi jednotlivými skladbami. Nicméně informace o konkrétní skladbě, interpretovi a albu se na hodinkách nedozvíte. Prozatím schází i podpora známých hudebních streamovacích služeb, jako Spotify.
Hardware a výdrž baterie
Uvnitř nalezneme dvoujádrový ARM MediaTek procesor, což je dle tvrzení společnosti nejmenší čip v nositelném zařízení na světě. Ať už je to pravda nebo ne, systém na tom jede dostatečně plynule. A co baterie? Okolo dvou dnů, což je dnes ještě stále nadstandart.
Nabíjení samotné probíhá pomocí magnetického docku – popravdě, celá záda hodinek jsou magnetická, takže si je můžete připevnit třeba na ledničku. Možná by ale nebylo nejlepší, ponechávat je moc dlouho v těsné blízkosti telefonu.
Nadchly Vás tyto hodinky? Jejich jediný prodejce v ČR, internetový obchod SMARTYhodinky.cz, je má právě teď ve slevě na 4 099,- Kč. Nepromeškejte tuto šanci.