Zvýšený zájem o investiční zlato jsme mohli pozorovat už loni. Odborníky to vůbec nepřekvapilo, zájem o zlato se vždycky zvyšuje v době krizí. Tato komodita má totiž unikátní schopnost ochránit peníze v době, kdy se ekonomika zmítá v nepříznivé situaci. A přesně tohle se děje teď, a ještě bude dít.

Žijeme v době velké inflace. Zboží i služby zdražují, průměrná inflace v ČR byla loni 3,2 %. Na jakém spořicím účtu či termínovaném vkladu dostanete tak vysoký úrok, aby inflaci pokryl? Zřejmě na žádném. Je na čase sáhnout po jiných investičních příležitostech, jako je zlato.

Uložte své peníze nezávisle na měně

Do čeho investovat, pokud chcete bezpečně ochránit peníze před inflací a znehodnocením měny? Jednou z variant je koupit investiční nemovitost. Budete ji pronajímat a za pár let ji jistě prodáte za vyšší hodnotu. I když jsou ceny bytů a domů již nyní dost vysoko, klesat nebudou. Problém je, že pro nákup nemovitosti musíte mít našetřené miliony, případně se zavázat k dlouhým létům splácení hypotéky, což v nejisté době není zrovna ideální.

Z tohoto hlediska je daleko příznivější investice do zlata. Nejlevnější zlaté mince a slitky pořídíte pod deset tisíc korun, zároveň je ale možné do zlata investovat miliony. Vše je pouze na vás. Zlato svou hodnotu také stabilně zvyšuje, kromě toho je naprosto nezávislé na měně. Své zlaté mince i slitky můžete vzít a prodat třeba na druhém konci planety. Kromě toho je zlato osvobozeno od DPH.

Zlato jako nezbytná součást portfolia

Zkušení investoři diverzifikují, tedy nedávají všechny peníze na jedno místo. Zlato by rozhodně mělo tvořit část investičního portfolia. Běžně kolem deseti procent, v dobách krizí i daleko více, protože v takových chvílích chcete peníze co nejvíce ochránit a nezáleží vám na tom, že výnos nebude obrovský. Zlato z vás neudělá miliardáře, zato má ale nízké riziko a vysokou likviditu.