Dnes se zaměříme na prodej bytů v Pardubicích, potažmo v celé České republice. Podíváme se, jakým způsobem a z jakých důvodů rostly ceny, a zkusíme zjistit, jakým směrem by se v nejbližších měsících a letech mohl trh s bydlením ubírat . Budou ceny stoupat i nadále nebo je možné očekávat alespoň mírné zlevňování nemovitostí? Pokud se snad právě chystáte k prodeji bytu, a to ať už ve zmiňovaných Pardubicích a jejich blízkém okolí, případně někde jinde v Čechách či na Moravě, mohou se vám některé z následujících informací hodit. Ostatně, posuďte sami.

Prodáváte byt? A nechcete si to zatím rozmyslet?

Možná jste v situaci, kdy nutně potřebujete větší finanční částku. V takovém případě vás asi jakékoliv úvahy o možném cenovém vývoji tuzemských nemovitostí zajímat nebudou. Pokud vás ale nic netlačí, můžete zkusit vyčkat. Bydlení u nás neustále zdražuje a nic alespoň prozatím nějaké razantní změně tohoto trendu nenapovídá. Přiložená tabulka vám ukáže nejen to, o kolik u nás meziročně ceny stouply, ale zjistíte také, za jakou částku se v průměru prodal metr čtvereční každého bytu.

Prodejní ceny bytů (krajská města – 4.Q/2020)

MĚSTO MEZIROČNÍ RŮST CENA za m2
Praha 10,4 % 94 300 Kč
Brno 22,9 % 71 500 Kč
Hradec Králové 11,3 % 50 200 Kč
Pardubice 24,7 % 47 900 Kč
Zlín 7,5 % 44 600 Kč
České Budějovice 19,6 % 49 400 Kč
Ostrava 19,4 % 29 600 Kč

Cenový pokles v nedohlednu

Jak vidíte, Pardubice zaznamenaly takřka čtvrtinový nárůst, což je opravdu mimořádné. Podobného tempa se sice v příštích dvanácti měsících dočkáte jen těžko, ale předpovědi celé řady realitních odborníků dávají tušit, že zdražovat se bude i nadále. Podraží jak novostavby, tak starší nemovitosti. Bojíte se, že se tito lidé mohou mýlit? Možná. Čeho se však jako vlastníci nemovitosti téměř s jistotou obávat nemusíte, to je cenový pokles. V Pardubicích, ale nejen tam, je zájem o bydlení mimořádný. Pokud s prodejem bytu počkáte rok nebo klidně i 18 měsíců, v nejhorším případě nevyděláte víc než nyní. Tratit byste na „vyčkávací taktice“ však rozhodně neměli. Zajímá vás, jaké částky požadují vlastníci pardubických bytů, kteří se k prodeji rozhodli už nyní? Menší výběr naleznete v další tabulce.

Výběr z nabídky bytů v Pardubicích (4.Q/2020)

DISPOZICE PODL. PLOCHA POPIS CENA
1+kk 29 m2 Panel po rekonstrukci (úsporné) 2 180 000 Kč
2+kk 52 m2 Developerský projekt (4.Q/2022) 2 930 000 Kč
2+1 56 m2 Panel po renovaci 3 400 000 Kč
3+kk 76 m2 Novostavba před dokončením 4 870 000 Kč
3+1 83 m2 Zděný s balkonem 4 690 000 Kč
4+kk 94 m2 Novostavba s lodžií (úsporná) 4 490 000 Kč

Hlavní příčina zdražování v roce 2020

Asi nejste jediní, kdo si klade otázku, co za loňským zběsilým tempem růstu cen tuzemských nemovitostí stojí. Příčin je hned několik. Některé, jako je nedostatečná výstavba, zatěžují náš realitní trh už celé roky. Pak je tu ale jedna věc, která je úzce spojena s ekonomickou krizí, která nás postihla v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19. Jde o nebývalý apetit investorů, kteří se v nejisté době, v níž se právě nacházíme, snaží bezpečně zakotvit svůj volný kapitál. Může jít jak o investory větší, tak o ty drobnější, kteří si ve snaze o zachování hodnoty svých úspor pořizují třeba jen jednu další nemovitost. Pokud k tomu připočteme zástupy lidí, kteří si minulý rok koupili byt jednoduše pro potřeby vlastního bydlení, je jasné, proč poptávka po nemovitostech stoupla tak zásadním způsobem, že ceny doslova vystřelily vzhůru. Netýká se to sice všech lokalit naší republiky, ale o naprosté většině měst to bezesporu platí.

Hypotéky za 250 miliard a propad cestování

Stoupající zájem o investice do nemovitostí i touha lidí po vlastním bydlení jen tak nepominou. Zdražování tedy zřejmě nekončí. V souvislosti s nebývalým zájmem o nemovitosti, který jsme zaznamenali vloni, stojí za zmínku ještě přinejmenším dvě důležité věci. A obě svým dílem nepochybně přispěly k cenovému růstu, o kterém tu byla řeč.

  • LEVNÉ HYPOTÉKY – Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů jen podpořil už tak vysokou chuť mnoha lidí kupovat. Pořízení bytu či jiné nemovitosti na hypotéku s přijatelným úrokem zřejmě popostrčilo i váhající. Banky v roce 2020 lidem na bydlení půjčily rekordních 250 miliard!
  • NEMOŽNOST CESTOVAT- V souvislosti s restrikcemi, které měly zamezit šíření nemoci COVID-19, došlo k razantnímu propadu turistického ruchu. Mnozí z těch, kteří byli zvyklí trávit dovolenou v zahraničí, si zřejmě uvědomili, že to ani do budoucna nemusí být s cestováním vždy jednoduché a rozhodli se ke koupi rekreačního domku nebo chalupy.

Počkáte, co přinese letošní rok?

Pravděpodobnost cenového poklesu nemovitostí je alespoň pro letošní rok zcela zanedbatelná. Naopak to, že dojde k dalšímu, byť pomalejšímu zdražování, lze považovat téměř za jisté. Kdo s prodejem bytu nebo domu počká, neměl by svého rozhodnutí litovat. Určitá míra rizika tu však pochopitelně je. To každý soudný člověk jistě chápe.

Jak se rozhodnete vy? Prodáte váš byt v Pardubicích hned, nebo počkáte, co přinesou následující měsíce? A nechcete ho zatím zkusit pronajmout?