Mnozí lidé hodinky vnímají pouze jako ukazatel času. Ti, kteří si potrpí na luxus, je však často berou za investici. Jestli nyní přemýšlíte, že si pořídíte kvalitní švýcarské hodinky, jež si dlouho udrží svou hodnotu, zadržte. Možná by bylo lepší koupit švýcarské slitky. Nebo raději vídeňské mince?

Zlato je bezesporu výhodnou komoditou k investici, cena zlata totiž stabilně roste. Obvykle se doporučuje na dlouhodobější investici, nicméně poslední měsíce ukázaly, že někdy není třeba čekat dlouho, abyste na něm vydělali. V jaké podobě ho ale koupit? Dnešní doba vám na výběr moc nedává.

Slitků je kvůli pandemii koronaviru nedostatek

Dříve si čeští investoři často kupovali švýcarské slitky. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí, a proto se zaměřovali na díla rafinérií Argor-Heraues, PAMP a Valcambi. Tato trojice společně produkuje třetinu světové produkce. leží však ve švýcarském kantonu Ticino sousedícím s Itálií. Všechny tři výrobny proto musely být na téměř dva měsíce uzavřeny, což se projevilo na objemu produkce. Slitků je na trhu stále nedostatek, a tak místo toho stoupá zájem o mince.

Překrásné mince se razí v nedaleké Vídni

Češi se zajímají například o mince Wiener Philharmoniker, jež se razí z ryzího zlata v hmotnosti troyské unce ve Vídni. Značka je světoznámá, v případě potřeby ji tedy kdekoliv prodáte. Cenově vychází mince ještě o něco levněji než švýcarské slitky o stejné hmotnosti. Navíc, na rozdíl od slitků, nemusí být číslovány. O estetické hodnotě ani nemluvě. Minci si lze vzít do ruky, abyste si mohli užít magickou sílu zlata.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny investičního zlata v pražském Obecním domě.

Máte-li zájem o investiční zlato v podobě mincí, samozřejmě se nemusíte omezovat pouze na značku Wiener Philharmoniker. Působivé jsou například australské „Klokany“ či kanadské mince s motivem javorového listu. Ty všechny objevíte v nabídce obchodu v Obecním domě.