Mateřské mléko je pro novorozence tou nejlepší stravou. Plnou všech nezbytných látek, které potřebuje ke svému zdárnému vývinu.

Dobrou zprávou je, že ženské prsy jsou ke kojení dokonale přizpůsobené. Není nutná žádná příprava. Pro jistotu ale požádejte svého porodníka, aby vám prsy vyšetřil a popřípadě zjistil, zda netrpíte nějakou vrozenou vadou, jako jsou vnořené (vpáčené) bradavky, které mohou při kojení vadit. V tom případě by vám zřejmě bude doporučen speciální klobouček na bradavky a některé cviky pro poslední tři měsíce těhotenství, kterými docílíte jejích vytažení.

Začínáme s kojením

I když vám zpočátku kojení možná nepůjde, věřte, že nakonec budete úspěšná. I kojení si zkrátka žádá čas. Stejně jako si budete postupně zvykat na samotný život s malým miminkem. Ze všeho nejdříve bude zapotřebí osvojit si, jak správně přiložit dítě k prsu. To by vás měla naučit laktační poradkyně v porodnici.

Správná technika přisátí

Při kojení otočte tělíčko novorozence směrem k vám. Ujistěte se, že dítě má v ústech celou bradavku a část dvorce, tedy tmavé kruhové části kolem bradavky. Pokud vás při krmení bradavky bolí, znamená to, že se dítě přisálo nesprávně. Bolest ale může být i průvodním jevem vážnějších problémů, jako jsou popraskané bradavky, zablokované mléčné kanálky či přeplnění prsu.

Kojení bez bolesti

Bolest při kojení může být vážný problém, který je na místě okamžitě řešit. Sám totiž většinou nezmizí. Na popraskané bradavky aplikujte k tomu určený zvláčňující krém (například měsíčkový). Velmi účinné se také ukazují speciální obklady Multi-Mam Compresses s bioaktivním gelem (k sehnání na e-shopu kojenibezbolesti.cz). Pomáhá také masáž heřmánkovým olejem.

Zablokované mléčné kanálky

U zablokovaných mléčných kanálků pomáhá masáž prsty namočenými v teplé lázni, popřípadě mátovým olejem směrem k bradavce. Zde je také důležité, aby prsy byly po kojení zcela vyprázdněné. Pokud problémy neustanou, obraťte se na lékaře. Tak, hodně štěstí.