Vždy je zajímavé vidět, kolik technologický gigant investoval do produktu, kterého se budou následně prodávat milióny kusů. Kdykoliv Apple vydává nový produkt, jistí lidé mají zájem hodit zařízení na svůj “pitevní stůl” a určit cenovku jeho komponent. U nových zařízení od Applu je většinou první iFixit, výzkumná firma IHS se ale tentokrát posunula o úroveň výše, když se podívala pod kapotu Apple Watch.

IHS zjistila, že celkové náklady na komponenty nejlevnější verze Sport, činí jen 83,70 dolarů. Náklady na baterii jsou pouhých osm centů, a nejdražší část, obrazovka, přijde na něco málo přes 20 dolarů. S maloobchodní cenou 350 dolarů, tak Apple má slušnou ziskovou marži. Když srovnáme Apple Watch s iPhonem 6, tak hrubá marže iPhonu činí 69,17%, kdežto u Apple Watch to je 76,02%. Když si uvědomíte, že takováto zisková rozpětí představují základní modely každého zařízení, je snadné přijít na to, kde Apple přichází k tak astronomickým ziskům. Když Apple uvolnil iPhone 6 a 6 Plus, tak důvod, proč odstranil verzi 32GB, byl zcela jednoduchý. Zákazník si při volbě 64GB musel připlatit rovných 100 dolarů, načež náklady Applu byly jen o 16 dolarů vyšší, než u verze 16GB.

Je však důležité brát v potaz, že komponenty jsou pouze jednou ze součástí celkových nákladů společnosti. Když vezmete v úvahu výzkum a vývoj, marketing, a samozřejmě veškeré náklady na prodej zařízení, cena se bude pohybovat zcela v jiném spektru. A poté se také může stát, že bude zařízení propadák, a nevyděláte nic.

zdroj: www.digitaltrends.com