Chytré hodinky v dnešní podobě dokážou všelicos, ale nezapomínejme, že nic není jen tak a že je toto vše pouze výsledkem dlouholetého vývoje.

A nebavíme se zde pouze o Applu, Samsungu, Sony a samotné Android Wear kapitole. Totiž, skutečný boom chytrých hodinek nastal již v 80. a 90. letech s úplným počátkem datujícím se v roce 1927.

Pojďme se podívat na 5 významných zařízení, která vydláždila cestu pro naše dnešní „chytrá zápěstí“ …


 

1927: Plus Four Wristlet Route Indicator

smartwatch history

Do této krásky z roku 1920 ještě nebylo zabudováno GPS, přesto vám pomohla dostat se z bodu A do bodu B. Jednoduše jste zasunuli rolovací mapku s naplánovanou trasou a mohli jste vyrazit. Pravda, museli jste mapku posouvat manuálně, nemuseli jste však každou noc zařízení nabíjet.


 

1972: Pulsar

smartwatch history

O padesát let později dorazily ze společnosti Hamilton Watch první plně elektrické hodinky, obalené 18-ti karátovým zlatem. Chlubilo se technologií LED a pro zobrazení času bylo potřeba stisknutí tlačítka. V roce 1972 byly k dostání za 2100 dolarů.


 

1982: Seiko TV Watch

smartwatch history

Tento kousek můžete znát od Jamese Bonda z filmu Octopussy. Seiko potřebují adaptér a obrovský přijímač k tomu, aby Vám přehrály zrnitý televizní obraz přímo pod digitálním displejem s časem. Zařízení stálo asi £500 a přehrávalo obraz v 10 odstínech šedé.


 

1983: Seiko Data-2000

smartwatch history

Seiko Data-2000 dokázaly ukládat záznamy (vlastně pouze 2) a poznámky v kalendáři a daly se dokonce použít i jako kalkulačka. Bylo sice potřeba připojit přídavnou klávesnici, ale to byla právě ta sranda. Seiko byl v 80. letech docela aktivní producent v oblasti chytrých hodinek a zařízení. Mezi další produkty patří UC-2000, RC-1000, Memo Diary a UC-3000.


 

1985: Sinclair FM Wristwatch Radio

smartwatch history

Obrovská škoda, že tento nástupce velmi úspěšných ZX Spectrum nikdy nedošel dále než do fáze prototypu. Toto monstrum od Britské společnosti Sinclair se skládalo ze tří samostatných částí:  LCD displej, piezoelektrický reproduktor a FM tuner, plus přihrádka na baterie ve sponě. Bohužel při 11 000 vyrobených kusech byl jejich vývoj zrušen z důvodu finančních problému Sinclairu.

zdroj: www.wareable.com