Zamotali jste se v nadpisu? Omlouváme se, ale zde to jednodušeji už opravdu nešlo.

MagnifiSense je náramek, vyvinutý výzkumníky Washingtonské Univerzity. Na rozdíl od fitness trackerů, tenhle náramek nepočítá počet ujitých kroků či spálené kalorie, nýbrž sleduje elektroniku a spotřebiče, které Vy osobně používáte, aby Vás následně informoval, kolik spotřebují energie.

Náramek funguje na jednoduchém principu – dokáže “naslouchat” elektrickému záření, které vydává každý elektrický přístroj, a poté jej identifikovat. Jak nám sdělil Edward Wang, vedoucí výzkumu: “Každá elektronika produkuje odlišné zvuky, to znamená, že mixér zní jinak, než například fén na vlasy.” Během testů vědci zjistili, že čidlo dokáže od sebe v jednu chvíli správně rozlišit až 12 zařízení, včetně elektrických kartáčků, lamp, laptopů a dokonce i aut.

Wang a jeho kolegové věří, že by se využití našlo například v domově s pečovatelskou službou, kde by se takto informovali, jestli nájemník nezapomněl vypnout sporák nebo jakékoliv jiné zařízení, které by mohlo explodovat nebo způsobit požár.

Jak můžete vidět, současný prototyp by byl k běžnému používání až moc obrovský. Wang a jeho tým doufají, že vytvoří verzi, která bude dostatečně malá, aby se vešla do hodinek či tenkého náramku.

Umíme si představit, že by byl MagnifiSense běžně dostupný náramek, který by lidi upomínal, aby šetřili energiemi, a jistě by spolubydlícím usnadnil i dělení účtů za elektřinu.

zdroj: www.engadget.com