Jiří Švec má ve svém portfoliu již nesčetně moc zajímavých iOS aplikací. A když se před nedávnem opřel i do vývoje pro Apple Watch, tak nás napadlo, zeptat se jej na pár otázek:
1. Povyprávěj nám, prosím, jak jsi se dostal k vývoji aplikací.
Je to už poměrně dlouho, někdy na gymplu, na přelomu druháku a třeťáku. Zajímal jsem se o chytré telefony a zajímalo mě, jak se aplikace dělají a jak to všechno funguje. Do té doby jsem používal jen Windows a pro vývoj byl potřeba stroj běžící na OS X. Přechod na tento operační systém byl opravdu příjemná změna. Když jsem se začal se systémem seznamovat a procházet, co všechno umí, narazil jsem v App Store na aplikaci Xcode, díky které je možno vytvářet aplikace pro mobilní zařízení Apple. Vypadala zajímavě, tak jsem ji hned stáhl a začal se pokoušet vytvářet první jednoduché pokusné aplikace. Tato verze v ten čas měla již podporu Storyboardu, což znamenalo, že práce pro mě byla v začátcích o něco jednodušší. Po nějakém čase jsme s mým otcem zakoupili developerský účet u Apple a vyslal jsem do App Store moji první zkušební aplikaci – Autoškola. Verze 1.0 se tam objevila 21.4.2012.
2. Toto je nyní tvá „full-time“ aktivita?
Moje „full-time“ aktivita je studium medicíny, kde jsem teď ve třetím ročníku. Vývoj iOS aplikací pro mobilní zařízení Apple (nyní i pro Apple Watch) je můj velice oblíbený koníček, ale bohužel moc času mi na něj nezbývá s ohledem na náročnost studia. Přesto se mu snažím věnovat téměř většinu svého volného času.
3. V portfoliu máš mnoho aplikací. Na kterou z nich jsi nejvíce pyšný/Která je nejúspěšnější?
Zpočátku to byla již zmíněná Autoškola, byl jsem překvapený, že to vůbec funguje :D. V počtu stažení je nejúspěšnější aplikace Svátky free, pro kterou bych chtěl do budoucna udělat podporu pro Apple Watch. Nyní jsem dodělal aplikaci (Park with me – komunikující s Apple Watch, poskytující informace o současné poloze a poloze zaparkovaného auta) a hru Junction – kde má hráč na starosti křižovatku a snaží se zabránit sražce aut. Tyto dvě aplikace patří podle mě k mým nejlepším. Jestli budou také úspěšné dle počtu stahování, uvidíme…
4. Jaké výsledky vykazují rozšíření pro Apple Watch?
Rozdíl ve stažení mých aplikací s podporou Apple Watch je rozdílný dle regionů. V České Republice není nárůst stažení nijak zásadní. Lepší výsledky vykazují aplikace pro zahraniční App Story, což je dáno počtem uživatelů a dostupností Apple Watch v daných regionech. Aplikace má vyšší pravděpodobnost stažení, svítí-li u ní obrázek značící podporu Apple Watch. S příchodem Watch OS 2, který dává větší rozsah možností pro vývojáře a tím pro uživatele, přinese určitě pozitivnější výsledky.
5. Pochází každý projekt čistě z tvé hlavy nebo s někým spolupracuješ?
Snažím se náměty na aplikace vymýšlet a zpracovávat sám. Samozřejmě se inspiruji již existujícími aplikacemi, asi jako každý vývojář. A snažím se najít nějakou tu skulinku, co ještě není „úplně pokryto“ či není dle mého optimálně zpracováno. Náměty a návrh aplikace, v případě potřeby, také konzultuji se zkušenými softwarovými vývojáři. K nezaplacení jsou i developerská fóra, kde se dá najít také spousta užitečných informací.
6. Co je potřeba pro úspěch aplikace, kromě programátorských schopností?
Určitě dobrý námět a design. To hodně prodává. Pak intuitivní ovládání, praktičnost a použitelnost aplikace. Od věci určitě není mít chytlavě zpracovaný popis a jistě v neposlední řadě dobře vypadající webové stránky. A dobrý nápad. To je základ!
7. Největší challenge (překážka) při práci na některém z projektů?
Velkou výzvou je update vývojového prostředí Xcode či iOS. To je vždy challenge. Třeba nyní update na iOS9, Swift 2. Všechny aplikace, jak hotové, tak rozdělané, je vždy potřeba více či měně upravit pro nové vývojové prostředí, protože „starý“ kód již v novém prostředí nefunguje vždy optimálně. To někdy znamená i zásadní přepis zdrojových kódů.
8. Pokud by jsi se mohl vrátit v čase a rozhodnout se, šel by jsi znovu cestou vývoje aplikací?
Určitě. Jak jsem již zmínil, je to mé velké hobby. Vývoj aplikací mě baví a přináší mi to velkou radost, když vše funguje jak má :-). Pokud si někdo stáhne moji aplikaci, je to bonus, který mě těší. Rád bych vývoji věnoval více času, ale bohužel s ohledem na studium musím držet vývoj aplikací v rozumné míře, abych vše stíhal.
9. Chystáš v blízké době nějaké nové projekty?
Nemám přesně stanovený plán. Další vývoj je odvislý od nápadů. Zatím v blízké době žádné nové projekty neplánuji, jelikož začíná nový semestr. Ale kdo ví, třeba mě něco napadne a pokusím se to zrealizovat. Jinak tento měsíc jsem dodělal aplikace „Park with Me“ a 2 hry “Squares” a “Junction, The“. Nyní čekají na schálení od Applu a doufám, že budou v brzké době k dispozici ke stažení v App Store.
10. A nakonec, protože jsme magazín o chytrých hodinkách – tvůj pohled na sféru chytrých hodinek a nositelných zařízení celkově?
Zařízení jako Apple Watch! 🙂 Uživatelům jednoznačně usnadňují život a přinášejí radost z jejich užívání především svou praktičností, funkčností a vzhledem a proto se stávají velmi rychle oblíbené. Snadno vyřídíte telefonáty, zprávy, máte přehled o mailech a to vše ze zápěstí. Není potřeba vyndávat iPhone z tašky či kapsy. Užitná hodnota hodinek se násobí vzájemným fungováním aplikací v rámci Vašich Apple zařízení. Apple Watch využívám prakticky již delší čas a nedám na ně dopustit. Jsem s nimi maximálně spokojený a dělají mi radost po všech stránkách. Je pravda, že jsem neměl příležitost vyzkoušet chytré hodinky od jiných společností, které jsou jistě také povedené, ale určitě bych neměnil. Chytré hodinky, vedle základních komunikační funkcí, které budou neustále zdokonalovány, budou mít rozhodně velké uplatnění i pro monitorování zdraví resp. fyzické kondice člověka, který je nosí. Ať už jste zdraví a potřebujete hlídat svoji fyzickou kondici, tak samozřejmě i pro nemocné, které budou hodinky hlídat a včas informovat jejich ošetřujícího lékaře. Toto je již teď patrné a Apple má s tímto dle mého velké plány.
Pokud se o Jiřího aplikacích chcete dozvědět více, navštivte jeho stránku.