Najít si něco, do čeho se dá investovat, není hlavně pro laika příliš snadné. Možností je hodně, nicméně ne všechny jsou pro každého vhodné.

Hlavně v cenných papírech se běžný člověk příliš nevyzná, takže je lepší zvolit něco hmatatelnějšího a pochopitelnějšího. Chcete-li si vydělat nějaké solidní peníze v rámci investování, vyberte si zlato.

Zlato je klasika

Existuje celá komodit, do kterých je možné dát své peníze, nicméně zlato je zlato. Jedná se o relativně stabilní záležitost, která se využívá nejen v rámci investic, ale rovněž i ve šperkařství, respektive v elektroprůmyslu.

Tam jde nejvíce zlata na světě a není se vůbec čemu divit. Elektronika je dnes úplně všude a žlutý kov mimo jiné disponuje skvělou vodivostí. To je také jeden z důvodů, proč si neustále udržuje svou vysokou hodnotu. Ovšem pozor, i tak může samozřejmě v čase klesat, případně stoupat.

Příčin je obvykle více. Cena zlata se odvíjí například podle výše úrokových sazeb, případně kurzu amerického dolaru. Obvykle pokles hodnoty dolaru znamená zvýšení ceny zlata.

Forma

Jakou má však investiční zlato podobu? Každý minimálně z filmů zná pověstné žluté cihličky. Ty se u nás dají běžně koupit, nicméně je nevyrábí ani česká mincovna, ani žádná slovenská mincovna.

U nás je možné pořídit si hlavně cihličky vyrobené ve Švýcarsku. Jejich hodnota se odvíjí od ryzosti. Čím vyšší ryzost, tím hodnotnější slitek je. Ne každý kus musí být zákonitě drahý, ovšem i ty levnější slitky se prodávají minimálně za tisícovku, spíše více.

Levnější alternativou pak mohou být investiční mince, jež obecně stojí méně, avšak mohou se prodávat i za větší peníze než kdejaká cihla. Opět i zde totiž záleží na ryzosti produktu.

Mince však mohou dobře fungovat i jako skvělý dárek k narozeninám, svátku nebo k jiné příležitosti. Minimálně pro svůj vzhled se k tomuto účelu hodí daleko lépe než výše zmiňované cihličky.