Evropané možná nejsou až takovými fanoušky nositelných zařízení jako Američané, ale i přesto si mnoho z nás letos již koupilo zařízení, zaměřené na zdraví a jeho sledování. Problém je v tom, že od roku 2018 by nový zákon o ochraně zdravotních údajů mohl omezit používání těchto dat nelékařským společnostem. Tento zákon by mohl znamenat, že s informacemi z nositelných zařízení by se zacházelo stejně tak, jako s citlivými lékařskými záznamy.

Sir Bruce Keogh z NHS (národní zdravotní služba) ve Velké Británii poukazuje na to, že Britové jsou spokojeni se vzdáleným monitorováním jejich vlastního zdraví. Šetří to čas lékařů, veřejné peníze, a také to nabízí slušný potenciál pro virtuální konzultace. V září se společnost KPMG zeptala tisíců dospělých Britů, jestli by sdíleli data ze svého nositelného zařízení se svým praktickým lékařem – 74% uvedlo, že ano. Pouhých 8% lidí pak souhlasilo, že by svá data sdíleli se soukromou zdravotnickou společností.

Osborne Clarke (britská advokátní kancelář) žádá EU, aby přehodnotila plány s tím, že by zdravotní data, přicházející z Vašeho nositelného zařízení, spadala pod stejné předpisy jako lékařské záznamy, a dodává, že je to příliš omezující a mohlo by to potlačit inovace v oblasti zdraví a technologie.

7161-9278c8976137ff7d2ec629eb71ae953f

“Chytré využívání zdravotních údajů je mnohem více, než jen sledování srdeční aktivity a uběhnuté vzdálenosti. Tyto data mohou především zachraňovat lidské životy, když jsou ovšem použity správně.” řekl John Fell, partner v Osborne Clarke. “Chystaná právní úprava má bohužel potenciál anulovat ambice těchto technologií tím, že je doslova zašlápne.“

Kompromisem pro EU by mohlo být jednoduché opatření, které by se zaměřovalo na to, aby údaje byly buďto anonymní nebo ukryty pod pseudonymem se souhlasem těch jistých uživatelů.

zdroj: www.wareable.com