I ti, kdo znají SEO principy jen tak povrchně, už v poslední době začínají chápat, že je velký rozdíl, jestli máte propagovat firmu působící lokálně, nebo cílící na zákazníky po celé republice. Pojďme si rozebrat, jaké jsou výhody těchto dvou variant a kdy se která hodí.

Pod pojmem lokální SEO rozumíme například optimalizace SEO Praha zaměřené na konkrétní město či místo, kde daná firma působí. Za globální naopak označujeme tu strategii, u níž nejste místně zaměření.

Co je potřeba zařídit v rámci lokální optimalizace?

Vaším cílem je propagovat produkty a služby místním zákazníkům v okamžiku, kdy je hledají. Proto je třeba nesoustředit se pouze na vyhledávače, ale také na různé katalogy jako například Foursquare, Yelp, TripAdvisor apod.

Hodí se zejména podnikům, které opravdu působí lokálně. Typicky třeba restaurace, kadeřnictví apod. Většinou nejezdíte na večeři na druhý konec republiky, obvykle máte chuť najít nějakou restauraci za rohem. V tomto případě se tedy určitě vyplatí registrovat se do místních katalogů a cílit na danou lokalitu, do klíčových slov zahrnovat název města. Nicméně i město může být příliš obecné. SEO (optimalizace) – Praha je zrovna specifická v tom, že musíte zvážit, zda má smysl cílit na celou Prahu. Obvykle je lepší soustředit se na konkrétní část.

V jakém případě je lepší globální SEO?

Pokud si myslíte, že vaše služby budou hledat lidé z Ostravy stejně jako z Prahy, má globální SEO smysl. Týká se to například e-shopů, které působí primárně online, není pro ně až tolik důležitá lokální prodejna.

Profesionálové dále rozlišují ještě globální SEO od mezinárodního. Pro vás jako koncové zákazníky tato terminologie až tak důležitá není. Odborníci po domluvě s vámi sami zhodnotí, co je ve vašem případě potřeba. Jistě vám ale rozdíl rádi vysvětlí.