Asi každý už byl svědkem nějaké bouřky. Nikdy to není příjemný pocit. Zvlášť když hromy a blesky brázdí nejen oblohu, ale i zem. Když se pak stane neštěstí a blesk se prožene domem, katastrofa je na světě. Proto je nejlepším přítelem domu i vás hromosvod. Právě stavíte nebo jste si uvědomili, že vám na domě chybí? Tak rychle sjednejte nápravu! Nikdy není pozdě na přípravu.
Světlo, co ničí vše kolem
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je vlastně blesk tak nebezpečný? Ačkoliv sebou trhneme vždy, když se ozve jeho zvukový doprovod, je právě on to nejhorší, co bouřka produkuje. Jde o velmi silný elektrický výboj, jenž vzniká v bouřkovém mraku. Následují různé fáze výboje, které mění velikost napětí. Když se setká se zemí, dochází k velkému zesílení napětí. Projevuje se jako blikání a může způsobit i požár.
A právě takové napětí dokáže spálit a roztrhat na kusy vše, co se mu postaví do cesty. V nejhorších situacích zničí elektroinstalaci v celém domě dokonce i v případě, že blesk udeří do sousedního obydlí. Nejlepší obranou je hromosvod, který chrání minimálně před tou největší katastrofou.
Jak na hromosvod?
V zásadě má tři části – střešní, která může být například z nerezu, mědi nebo pozinkované oceli. Právě materiál odvozuje jeho hlavní vlastnosti. Pozinkovaná ocel bude nejlevnější variantou, ale má tendenci rychle korodovat a špatně se s ní manipuluje. Takže pozor na ni. Naopak nejlepším materiálem je slitina hliníku a duralu. Druhou částí je pak svod ze střechy. Může být buď vedený po fasádě nebo okapu či zaveden do zdi, takže není vidět. Proto se hodí udělat projekt hromosvodu, ať s tím počítáte.
Poslední je základový zemnič ukotvený v betonu. U něj je důležitá odborná manipulace a montáž. Jednotlivé spoje musí být opatřeny antikorozní úpravou, a také dosáhnout hodnot, kterých je potřeba při revizním řešení. Pokud tedy nejste sami odborníci, určitě si někoho zavolejte na pomoc.