Prodej ready made firem není nic jiného než obchod s již založenými společnostmi, které jsou připraveny, aby se jich někdo „ujal“. Proč je pořízení takové firmy vlastně zajímavé? Komu a z jakých důvodů přijde nejčastěji vhod? Na to se dnes ve stručnosti podíváme, a jelikož rozhodně nejde o jedinou službu, která je podnikatelům běžně nabízena, řekneme si něco i o podobně žádaném poskytování firemních sídel v prestižních lokalitách. Pojďme na to.
Prodeje ready made od roku 2014 klesly, zájem je však i nadále slušný
Přestože se obchodu se založenými společnostmi v minulosti dařilo o něco lépe než dnes, čísla v přiložené tabulce naznačují, že pokles zájmu o tuto službu, k němuž v posledních několika letech došlo, není nijak dramatický. Způsoben je zejména částečným zjednodušením a zrychlením systému registrace, takže se čím dál více lidí odhodlává podstoupit celou proceduru na vlastní pěst. I přesto je však jen těžko zpochybnitelné, že se celkové podmínky pro podnikání u nás opět o něco zhoršily. A tak je pořád celkem dost těch, kteří nemíní ztrácet čas a nervy nebo třeba nemají dostatek prostředků pro složení základního kapitálu a sáhnou raději po ready made firmě.
Velmi dobrým důvodem pro koupi některé z ready made společností je možnost získat rychle a bezpracně čistou firmu tzv. bez minulosti a tedy bez rizika skrytých závazků!
Odhad byznysu s ready made firmami (2014-2017)
ROK | Počet firem prodaných 1. rok jejich existence (jde nejčastěji o „ready made“) | Počet všech nově vzniklých společností |
2017 | 4 076 | 32 187 |
2016 | 4 038 | 28 838 |
2015 | 4 520 | 26 954 |
2014 | 4 950 | 24 870 |
Akciovky jsou pořád žádané
Určitý pokles zájmu se týká zejména společností s ručením omezeným, po kterých však byla až donedávna zdaleka největší poptávka a jejichž založení nevyžaduje tolik úkonů a takové množství času. Je ale pravdou, že i s. r. o si kupuje stále slušné procento zejména začínajících podnikatelů. Prodej akciovek však určitě neklesá. Svou roli jistě hraje jak větší složitost založení a. s., tak i nutnost vyššího základního kapitálu, který je třeba splatit na zvláštní účet. Tyto peníze jsou pak blokovány až do chvíle, kdy je firma zapsána do obchodního rejstříku a není s nimi tedy možné nakládat. I z tohoto důvodu řada podnikatelů raději zvolí již založenou ready made a.s. Ušetří tím čas a akciovka včetně základního kapitálu je jim obratem k dispozici.
Nedostatek zkušeností, čas, nervy a peníze
Je-li řeč o tom, kdo projevuje o koupi již založených společností největší zájem, je třeba říci, že jde hned o několik skupin podnikatelů s často rozdílnou motivací.
1) Jde o podnikatele začínající, kteří nemají prozatím vůbec žádné zkušenosti a nechtějí riskovat, že si byznys hned na začátku zkomplikují. Ostatně potíží je může čekat i tak dost a to například s ohledem na přemíru byrokracie a rovněž dík nedostatku potenciálních zaměstnanců. Raději tedy zakoupí hotovou firmu a mohou se vrhnout do práce.
2) Další skupinou jsou byznysmeni sice zkušení, kteří však nemohou či pouze nehodlají celou procedurou registrace ztrácet čas a nervy a dají proto také raději přednost nějaké ready made společnosti.
3) Třetí skupinu tvoří ti, kdo nemají k dispozici dostatek volných peněz nutných ke složení základního kapitálu (zejména v případě a. s.).
Ve stručnosti lze tedy konstatovat, že hlavními důvody, které vedou podnikatele k tomu, aby si ready made firmu pořídili, jsou nezkušenost, nedostatek času či financí a v neposlední řadě také snaha uchránit se zbytečného stresu.
Součástí obchodu může být též sídlo firmy
Specialisté, kteří se prodejem ready made společností zabývají, zpravidla poskytují svým klientům i celou řadu dalších, neméně zajímavých služeb. Jakých? K velmi žádaným záležitostem patří třeba možnost nechat si připravit s. r. o, případně akciovku tzv. „na klíč“, kdy je pro vás vaše nová firma založena s co největším ohledem na vaše konkrétní požadavky. Skuteční profesionálové vám však budou obvykle schopni zajistit i další věci jako nejrůznější zastupování před úřady v případě budoucích změn ve vašem podniku, účetní služby, nebo stále velmi populární poskytnutí oficiálního (virtuálního) sídla vaší společnosti.
Své virtuální sídlo už má 95 000 firem
Důkazem stabilní obliby tzv. virtuálních sídel je fakt, že této služby dnes využívá více než 95 tisíc našich společností, které svou firmu oficiálně umístily na některou z prestižních adres, které jsou k těmto účelům většinou nabízeny. Co je k tomu vedlo? Taková „virtuální kancelář“ na dobré adrese může vašemu byznysu totiž velice prospět. Nejenomže je na vaši firmu rázem pohlíženo jako na úspěšnou a to bez ohledu na momentální skutečný stav věcí, ale za vynaložení řádově nižších nákladů můžete krom nezbytného registračního čísla získat i takřka plnohodnotný podnikatelský servis. Ušetříte za nájem reálné kanceláře a kvalifikovaný personál, který vám bude k dispozici, pro vás zajistí vše potřebné. Od vyřizování telefonů či obstarání pošty až po výpomoc s účty či reklamními materiály.
Akciovka nebo s. r. o?
Je možné, že právě zvažujete vstup na podnikatelské kolbiště a lámete si hlavu otázkou, jakou formu by váš byznys měl mít, a přemýšlíte rovněž nad tím, zda založení firmy zvládnete sami nebo vše svěříte raději do rukou profesionálů. Je-li řeč o formě (živnost, s. r. o, akciovka…), pak je třeba vzít v úvahu hned celou hromadu věcí. Konkrétní obor, jemuž se hodláte věnovat a to včetně míry jeho rizikovosti, výši vašeho vstupního kapitálu nebo třeba skutečnost, zda budete pracovat sami nebo budete v budoucnu potřebovat i nějaké zaměstnance. To všechno je třeba více či méně zohlednit ještě dřív, než se pro konkrétní formu podnikání rozhodnete.
Čím více služeb, tím lépe
Bavíme-li se však o tom, zda založení firmy zvládnete sami nebo ne, záleží vše především na vašich znalostech. Pokud si nejste příliš jisti, že celým procesem projdete bez chyb a zbytečného zdržení, najděte si raději nějaké odborníky, kteří vám ušetří čas, námahu i nervy. Jen pamatujte, že dobrým signálem, který vám napoví, že jde skutečně o solidní profesionály je to, že vám budou schopni krom „ready made“ nabídnout i celou škálu dalších služeb, jichž budete moci průběžně využívat a které vám váš byznys také ulehčí!
Tak co, zkusíte založit firmu sami nebo zvolíte raději jistotu v podobě nějaké odborné pomoci? A jakému oboru se hodláte věnovat? Nebo jich bude snad víc?