Chytré hodinky se staly doslova fenoménem. Kupují si je lidé, kteří byli zvyklí nosit klasické náramkové hodinky a zamilovali si je i mnozí takoví, co se vždycky dívali na čas na mobil. Ony totiž umí daleko více než jen zobrazovat aktuální čas.

Pakliže o koupi chytrých hodinek také uvažujete, než se pustíte do výběru konkrétního modelu, měli byste vědět, že rozlišujeme takové tři hlavní kategorie. Každému bude vyhovovat něco jiného. Ve všech skupinách se nachází luxusní a velmi drahá zařízení, ale rovněž modely, které budou cenou vyhovovat každému. Chytré hodinky můžete koupit už za pár stovek korun.

Sportovní hodinky: Neustálé monitorování vaší aktivity

Čím dál více lidí dbá na zdravý životní styl i dostatek pohybu a sportovní chytré hodinky v tom mohou pomoci. Kromě toho, že vám ukazují čas, počítají vaše denní kroky, měří kvalitu spánku, zobrazují počet vystoupaných poschodí, monitorují tepovou frekvenci. Pokročilejší modely měří nejen chůzi a běh, ale také plavání nebo jízdu na kole. Vše je samozřejmě sdíleno s mobilní aplikací, většinou přes Bluetooth.

Za menší nevýhodu sportovních hodinek a sporttesterů lze považovat velikost. Zpravidla mívají větší displej, na hubených dětských rukou tak nemusí vypadat úplně nejlépe. Hodí se zejména pro sportovce tělem i duší, kteří se sportovní aktivitě věnují aspoň několikrát týdně, ne-li denně.

Mezi výrobce špičkových sportovních chytrých hodinek se řadí třeba společnosti Garmin či Tomtom. Za cenu kolem čtyř tisíc už seženete skutečně pokročilé kousky.

Klasické chytré hodinky: Prodloužená ruka vašeho telefonu

Klasické chytré hodinky ocení všichni, kteří touží nemuset na všechno vytahovat z kapsy telefon. Jestliže vás až tak nezajímá počet minut strávených sezením nebo tepová frekvence, budou pro vás nejlepší chytré hodinky v klasickém provedení. Modelů na výběr je skutečně nespočet od těch za tisícovku až třeba po varianty za 15 000 Kč.

Funkce jsou různé. Většinou vám zobrazí příchozí zprávy a hovory, některé modely zvládnou i napsat SMSKu – nadiktujete jim ji. Jsou hodinky, které umí fotit nebo pouštět hudbu. Možností je opravdu mnoho. Dnešní chytré hodinky jsou v podstatě samostatně fungujícím zařízením, mají vlastní operační systém a mnohdy je lze používat i bez telefonu. Při synchronizaci se smartphonem se ale zvyšuje počet jejich funkcí.

Mezi známé chytré hodinky patří Apple Watch či jejich konkurence Samsung Gear. Další modely uvidíte například v recenzi 7+ nejlepších chytrých hodinek, kterou publikoval chytrý magazín SmartMag.cz.

Fitness náramky: Decentní sportovní trackery

Poslední a asi nejoblíbenější variantou jsou fitness náramky. Jedná se o takovou zjednodušenou verzi sportovních chytrých hodinek, která si získává příznivce zejména designem. Fitness náramky jsou často docela nenápadným doplňkem, přesto umí všechno, co člověk sportující na rekreační úrovni nebo snažící se zhubnout může potřebovat. Dokážou měřit spánek, nachozené kroky, lepší modely i tep, spálené kalorie nebo vystoupaná poschodí.

Fitness náramky jsou rozhodně nejlevnější kategorií chytrých hodinek, základní modely seženete už zhruba od 500 Kč. Ty ale nemají displej a veškeré údaje vám ukazují v mobilní aplikaci. Recenze chytrých náramků vám napoví, jaké funkce konkrétní model má.

Mezi známé výrobce fitness náramků patří zejména společnosti Garmin nebo Fitbit. Velmi pěkně vybavené modely seženete zhruba kolem dvou až tří tisíc korun.