Kvůli covidu bylo mnoho odvětví pozastavených, jiným se však začalo naopak dařit. Mnohem více se prodávaly pomůcky na domácí cvičení, při první vlně se vyprodávaly mouky a toaletní papíry. Zvýšený zájem byl letos také o zlato a covid na tom rozhodně má svůj podíl.
Vlivem covidu je spousta lidí nejistých, bojí se o své úspory. Nutno říct, že právem, protože v poslední době zaznamenáváme rekordní inflaci. Našetřené peníze tedy rapidně ztrácí na hodnotě. Ne v případě, kdy je uložíte do zlata. Hodnota zlata totiž stabilně roste, a když ho v budoucnu prodáte, za získané peníze si pořídíte stejné množství věcí jako dnes.
Úkolem zlata je udržet hodnotu peněz
V dřívějších dobách zlato nakupovali především větší investoři s cílem ochránit hodnotu svých úspor. Od zlata totiž nemůžete očekávat zázračné výnosy podobně jako třeba od akcií, slouží spíše k uchování hodnoty vašich peněz. To se mu ale daří znamenitě.
Zatímco akcie klesají, hodnota zlata roste. Zlato posiluje vždy v dobách krizí, ať už jde o krize ekonomické, válečné či pandemické. Právě z toho důvodu se ho vyplatí nakupovat nejvíce ve chvíli, kdy je svět tak nějak stabilizovaný, nikoliv v momentech krizí.
A jelikož už se letos situace začala uklidňovat, není divu, že lidé nakupují, dokonce mnohem více než dříve. Zvýšený zájem klientů potvrzuje Pavel Trtík, zakladatel e-shopu zlate-mince.cz. Zákazníci měli letos zájem zejména o drobnější slitky o váze 1-5 gramů, které jsou vhodné jako investice prakticky pro každého. Cenově jsou totiž příznivé. Také některé zlaté mince se dají sehnat levně, zhruba od 1 500 Kč. Zlato se tedy hodí i pro pravidelné investování, respektive odkládání si pár tisíc z každé výplaty. Podle odborníků je tento přístup chytrý, minimalizuje vliv cenových výkyvů.
Poptávka po investičním stříbru poklesla
Dříve Češi více kupovali taktéž investiční stříbro, letos o něj takový zájem není. Možná jde o důkaz toho, že se veřejnost konečně o investice začíná více zajímat a orientuje se v nich. Investiční stříbro totiž, na rozdíl od zlata, není osvobozeno od DPH. 21 % z hodnoty každého slitku či mince jde tedy do státní pokladny. Stříbrné mince však stále zůstávají možností pro ty, kdo shání levnou investici za pár stovek korun.
V ČR se prodávají švýcarské slitky a rakouské mince
Žádná česká mincovna nevyrábí investiční zlato ve formě slitků. Nejpopulárnější jsou u nás slitky švýcarské rafinerie Argor Heraeus (pozor, Heraeus je název německé rafinérie, Argor Heraeus je švýcarská). Ty jsou totiž dostupné za nízké ceny ve srovnání s jinými slitky a rovněž světově proslulé. Rozhodně tedy nebude problém s jejich zpětným prodejem.
Co se týče mincí, hodně se u nás prodávají mince Wiener Philharmoniker, v dobrých e-shopech lze zakoupit i aktuální z roku 2021. Oproti slitkům mají mince jednu výhodu, neoznačují se sériovým číslem, a tak lze nákup realizovat zcela anonymně.
Kdo touží po mincích obohacených o sběratelskou hodnotu, ten si může pořídit zlaté dukáty. Svatováclavské dukáty jsou vydávány pouze v omezeném nákladu. Vyrábí se v tradiční ryzosti a velikosti, jež kdysi stanovil sám český panovník a římský císař Karel IV. Za jeho dob se dukáty razily ze zlata, jež se těžilo v Jílovém u Prahy.
Slováci jezdí nakupovat do Vsetína
Češi se nebojí investiční zlato nakupovat online, Slováci naproti tomu upřednostňují nákup ve fyzické podobě. Častokrát se kvůli němu vydávají do Česka, například do Vsetína, kde má společnost Zlaté mince svou pobočku. Cesta do ČR je pro ně stále výhodnější, zlato je u nás levnější i přes nutnost výměny peněz. Slováci však, na rozdíl od Čechů, kupují spíš cihličky ve váze jedné unce (1 Oz) a více.