Dnes Vám přínášíme exkluzivní rozhovor se spoluzakladatelem herního studia Flow Studio, Petrem Fodorem. Lidé z tohoto studia mají na svědomí velmi populární aplikace, jako Mr. Muscle a Octagon. Nedávno zde byla vyvinuta také aplikace pro Apple Watch jménem Arrive a my jsme si pro Vás vzhledem k této události připravili zajímavý rozhovor:

Ahoj Petře, mohl bys nám pro začátek představit Vaše Flow Studio?
Studio je založeno 2011. Založil jsem jej společně s Richardem Hořínem, se kterým jsem původně dělal mnoho let v reklamním byznyse. Šli jsme do toho s tím, že je v Čechách sice hodně skvělých designerů a programátorů, kterým ale na druhou stranu chybí schopnost ty věci prodávat, nějakým způsobem je zabalit a uvést na trh. Dneska jsme 4 kluci na full-time – my dva s Richardem plus dva programátoři, a celá řada externistů (máme herního grafika, grafika na aplikační design, slečnu na texty a komunikaci s médii a tak dále). Doteď jsme vydali 10 titulů, převážně hry na iOS. Kromě zmíněných her jsme nedávno vyvinuli Apple Watch aplikaci Arrive. Celkově máme bezmála 7 milionů stažení.

 

Apple Watch aplikace Arrive. O co vlastně jde?
Arrive je aplikace, která umožní buďto z telefonu nebo z hodinek velice rychle privátně sdílet lokaci s někým blízkým. Dám příklad: Jedu třeba domů, ať autem či na kole a z hodinek mohu posdílet dvěma kliky svou lokaci se ženou a ona vidí, kde jsem a kdy asi dorazím. Stejně tak, když třeba nestíhám meeting, tak posdílím lokaci a byznys partner ihned vidí, kde se nacházím. Lokace je sdílena 1:1 a po určité době, kterou si nastavím, vyexpiruje.

 P1h2z75iKZCe_7gnQA4pjXDzSyKNfyY5CFbqkXgXT0U

Na jakém principu aplikace přesně funguje?
Je to velmi odlišné od telefonu. Apple Watch mají totiž v prvním SDK velká omezení. Zjistili jsme například, že nemůžeme jen tak vygenerovat unikátní link, který se na telefon sdílí pomocí SMS zprávy.  V telefonu tedy vygenerujeme unikátní link, který uživatel posdílí s osobou na druhé straně pomocí SMS zprávy a ten se dá otevřít kdekoliv – v prohlížeci, v aplikaci i v hodinkách.  Na hodinkách jsme to nakonec obešli tak, že máme vlastní SMS bránu, takže se v podstatě odešle request na server a odtamtud odejde vygenerovaná SMS na určené číslo.

 

Kdo přišel s nápadem?
Přiznám se, že jde o můj nápad, protože jsem takto vyřešil problém s pozdními příchody o 5-10 minut. Zároveň se to hodí v případě, kdy jsem třeba na kole, pro vlastní bezpečnost. 

 

Jak si Arrive prozatím počíná na trhu?
Je to bohužel dost za očekáváním. Aplikace má přibližně 6000 stažení, což je z mého pohledu nic. Důvod je jasný. Apple Watch Store je rozdělený na několik kategorií a ty jsou, dá se říct, od uvedení obsazeny stejnými aplikacemi. Nerotujou tak, jak jsme zvyklí v klasickém App Store. Vysvětluji si to tak, že si tam Apple do začátků zvolil své koně, silné značky – Evernote, Wunderlist, Runtastic a podobně. Tím pádem dává uživatelům možnost, lépe se zorientovat a stáhnout si něco, co už znají. Na druhou stranu, pro nezávislé vývojáře, kteří nemají ten mega brand, je to zásadní problém. Ať jsou aplikace sebekvalitnější, tak prostě momentálně nejsou vidět. Apple se navíc nijak nevyjádřil, jaké s tím mají plány do budoucna, aby se aplikace k lidem nějakým způsobem dostaly. Arrive je nyní zdarma a nějaký ten Premium nákup je tam spíše jen pro okrasu. Oslovili jsme asi 60 novinářů, ale všichni řešili spíše HW samotný a tím pádem jsme téměř nebyli zmíněni. Teď jsme tam defakto na mrtvém bodě a popravdě moc nevím, co si o tom mám, jak z pohledu zákazníka, tak i z pohledu autora myslet a jak k tomu přistupovat.

Gz8inAu9MOghZBQrjpNgMcIZ5wYsY5EmsTso-33JPLU

 Jaká je Vaše zkušenost s vývojem pro watchOS a iOS? Plusy, mínusy?
iOS je odladěné, funguje krásně a Swift je boží. Zato WatchKit je v tuto chvíli strašně ostříhaná věc, která vývojářům umožňuje poměrně málo věcí. A vývojáři to, dá se říct, nemají nějak moc v rukou, vše si řídí sám Apple. Jedinou možností tedy asi je, počkat si na podzimní aktualizaci, která dá mnohem více prostoru a celou interakci s hodinkama zrychlí. 

 

Váš názor na Apple Watch jako takové?
Takový, že když jsem ty hodinky před pár dny vrátil Richardovi, tak je vůbec nepostrádám. Je to věc technicky užasná, ale ani sám Apple nám pořádně nebyl schopen sdělit, k čemu ty hodinky vlastně jsou. My jsme si to vydefinovali tak, že to má šetřit čas a ono ho to do jisté míry šetří, ale své peníze bych za to nedal, protože přínos těch hodinek není v této době adekvátní tak vysoké prodejní ceně. Stejný názor má většina novinářů, kteří o tom z politických důvodů nepíšou, nicméně hodinky jim leží doma v šuplíku.

 

Chystáte nějaké další aplikace na chytré hodinky?
Z toho, co jste si v předchozích řádcích přečetli, jste si mohli vyvodit, že to nemá moc význam. Podívejme se na Arrive: vývoj stál 2-3 měsíce práce, aplikaci jsme před vydáním ještě museli jet doladit do Londýna, dali jsme do toho mnoho úsilí a ve výsledku máme 6000 stažení. Nejsme tam vidět a nejspíš ani nějakou dobu nebudeme a lidí mají hodinky v šuplíku. Pokud se nějak zásadně nezmění trh, tak nemá smysl se do toho z obchodního hlediska pouštět. Takže ne, nikoliv, momentálně nic na chytré hodinky nechystáme. Uvidíme, co přinese podzimní update a pohyb trhu.

Děkujeme Petrovi za rozhovor a přejeme mnoho dalších úspěšných projektů.