Fitbit jde od úspěchu k úspěchu. Začalo to první veřejnou nabídkou akcií firmy (IPO), z níž vzešlo celkem 4,1 bilionu dolarů. Pro společnost pak následoval rok (2015), kdy byla jednoznačně číslo jedna na trhu, co se týče šíření nositelných zařízení světem. Za své ostatně mluví výsledky – prodalo se 18 milionů kusů fitness náramků v jednom kalendářním roce, a to bez představení jakéhokoliv nového produktu!

Společnost vykázala jen za rok 2014 zisk 745 milionů dolarů a meziročně vyrostla o skvělých 168 %. Jedná se o tiskárnu na peníze.

Fitbit se stal z malého nadějného startupu technologickým gigantem, a trvalo to pouze pár let. Ale jak se na svou nynější pozici dostal? Tato historka, ostatně jako všechny dobré, zahrnuje triumf, teror a dokonce i trochu sexu.

Fitbit byl založen začátkem roku 2007 Jamesem Parkem a Erikem Friedmanem. Tito dva lidé viděli potenciál v užívání senzorů v malých, nositelných zařízeních. Podařilo se jim sehnat 400 tisíc dolarů, ale brzy si uvědomili, že to stačit nebude. Proběhlo tedy několik kol nabírání investicí, a to s prototypem, jež by se dal popsat skoro jako obyčejná deska v krabici.

Nápad byl ale dobrý a když kluci zamířili na TechCrunch konferenci v roce 2008, doufali, že obdrží alespoň 50 předobjednávek pro svůj produkt. V ten den jich dorazilo více než 2 000.jamespark-1434635964-PZIu-full-width-inline

Nicméně, vzápětí se ukázalo, že získání objednávek bylo tou jednodušší částí. Park ani Friedman totiž neměli vůbec žádné zkušenosti s výrobou. A jak Park v rozhovoru s Jeffem Clavierem minulý rok dodal, tak to opravdu nebylo nic lehkého:

„Strávili jsme asi 3 měsíce v Asii, hledáním dodavatelů a vhodné výrobní linky. Několikrát jsme to skoro vzdali.“

S designem se vyskytl také problém: anténa nefungovala dostatečně dobře. „V mém hotelovém pokoji jsem si říkal, to je ono, tady jsme skončili.“ řekl Park. „Vzali jsme doslova kus pěny a dali jej na desku, abychom tu problémovou anténu vyřešili.“

Fitbit spustil svůj první produkt na konci roku 2009, kdy zároveň dodal zákazníkům prvních 5 000 kusů. V té době bylo objednáno 20 000 kusů.

Jelikož společnost prodávala zařízení přímo ke konečným zákazníkům, tak měla enormní marže – ale Park a Friedman dobře věděli, že k dosažení větších prodejů bude velkých partnerů potřeba. Vybrali tak více peněz od investora Brada Fielda, uzavřeli spolupráci s Best Buy a dnes jsou v tisících maloobchodních prodejnách po celém světě.

Stále v pohybufitbitultra-1434636484-KpDs-column-width-inline

Jedním z důvodů konstantně pokračujícího úspěchu společnosti Fitbit jsou jejich investice do vývoje nových produktů.

První tracker byl dobrý, ale v roce 2011 Fitbit ještě přidal výškoměr, digitální hodinky a stopky. Vznikl Ultra.

V následujícím roce se pak do party připojily další dva nové produkty, Fitbit One a Fitbit Zip. Toto byly první bezdrátové fitness trackery, které používaly Bluetooth 4.0. Zatímco One poskytoval sledování kroků, vzdálenosti, výšky, spálených kalorií a spánku, tak minimalističtější Zip zvládnul kroky, vzdálenost a kalorie. Tato zařízení měla svou iOS a Android aplikaci, společně s webovými statistikami.

Podíváme-li se do dalšího roku, tak uvidíme, že Fitbit se zrovna přesunul na zápěstí, při představení Fitbit Flex a Fitbit Force, nicméně tentokrát nešlo vše jako po másle: někteří kupující náramku Force si náhle začali stěžovat, že jim gumový řemínek dělá vyrážky na kůži, což bylo zřejmě následkem alergické reakce na nikl. Produkt byl tedy začátkem 2014 stažen z prodeje.fitbitforce-1434636767-cfm0-column-width-inline

Report uvádí, že bylo celkově poškozeno asi 9 900 uživatelů, a proto byl Force nahrazen novými modely, Fitbit Charge a Charge HR – nicméně problémy s podrážděním pokračovaly i zde, a společnost vše svedla na osobní hygienu uživatelů.

Až moc informací

Již od úplných začátků byla silnou stránkou společnosti Fitbit její webová stránka: ze svého zařízení jste si tam mohli nahrávat data, prozkoumávat je a sdílet s ostatními uživateli.

V roce 2011 to ale způsobilo menší poprask, když vyšlo najevo, že uživatelé, jež si nahrávali své sexuální aktivity (co se týče časového rozmezí), tuto informaci nedobrovolně sdíleli se světem a i s Googlem.

V tu chvíli si Fitbit uvědomil, že „sdílení všeho s každým“ nebylo tou nejlepší volbou, a změnil stránku tak, aby byly veškeré informace při uveřejnění jako privátní.

Jedním z problémů, když jste inovátor, může být to, že se Vám do cesty postaví překážky, o kterých jste doposud ani netušili. U Fitbitu je to právě soukromí uživatelů. Zaznamenaná zdravotní data pomocí zařízení Fitbit nejsou zákoném chráněná, jako ta lékařská. Proto mohou být například předvolána u soudu. A párkrát již opravdu byla.

Fitbit proti světu1578-b55d18b5704a3527bc6d8e96ce2704fe-1434636852-zDAn-full-width-inline

Americký senátor Charles „Chuck“ Schumer před rokem a půl označil Fitbit jako noční můru, co se týče soukromí uživatelů. Konkrétně prohlásil: „Fitbit zařízení a smartphone aplikace sledují uživatelův pohyb a jeho zdravotní data, jež mohou být následně prodána třetím stranám. To vše bez vědomí uživatele.“

Schumer následně požádal americkou federální komisi pro obchod, aby byly tyto fitness trackery regulovány. Fitbit na to reagoval poukázáním, že firma nikdy neprodávala data třetím stranám, ale že by přesto ráda spolupracovala se Schumerem na řešení tohoto problému.

Od té doby byla ochrana osobních údajů u Fitbitu jasnější. K tomu si společnost najala i lobbyingovou firmu Podesta + Partners, která začala s politiky pracovat na otázkách ohledně soukromí a zdravotní péče uživatelů. V této době Schumer řekl, že je potěšen a že by si všichni zákazníci měli být vědomi toho, že Fitbit se o jejich bezpečnost a soukromí zajímá. Poté dodal menší doporučení, aby i ostatní společnosti následovaly kroky právě Fitbitu.

To ale není konec právních strastí společnosti.

Společnost se ještě stihla zaplést do dvou právních sporů s Jawbone a v poslední době bývá hojně napadána také za přesnost snímání spánku.

Za svým cílem1470-c5ea8914213d5ed02a660b51b7c7030a-1434636882-IL3P-full-width-inline

Společnost Fitbit prodala od roku 2011 21 milionů zařízení, má 71% podíl na trhu a její prodeje stále rostou.

Android Wear, Apple Watch a dnes už dokonce i klasické švycarské manufaktury, jako Mondaine, jsou ale v této fitness hře taky.

Produkty Fitbitu jsou však znatelně levnější – Charge stojí 99 liber v porovnání s 299 librami za levnější variantu Apple Watch Sport. Sledování aktivit už je dnes nicméně spíše taková funkce, která se přídává do všech možných produktů. Samotné fitness trackery už jsou tedy přežitek: jedná se o iPody ve světě, který přechází na iPhony.

Fitbit se bude muset vyvinout v něco více a CEO společnosti, James Park, již tuší v co – v rozhovoru pro TIME uvedl, že by se časem rádi zaměřili na uživatelsky přívětivější a přenosnější lékařská zařízení, která by dokázala určit zdravotní diagnózy.

Tento příběh zdaleka nekončí…

zdroj: wareable.com